Αν θέλετε βάλετε και εσείς το banner μου στο blog σας!!!

BannerFans.com

Κυριακή 3 Μαΐου 2009

Το στέμμα στον πράσινο αυτοκράτορα!

Πρωταθλητής Ευρώπης για πέμπτη φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Παναθηναϊκός, μετά την νίκη του με σκορ 73-71 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον μεγάλο τελικό του Final Four της Ευρωλίγκας που διεξήχθη στην Ο2 Arena του Βερολίνου. Πράσινος θρίαμβος σε τελικό θρίλερ! Υπερηφάνεια και αίσθημα υπεροχής μετά από ένα ματς επανάληψη του τελικού της Αθήνας το 2007 και ακατάλληλο για καρδιακούς! Συγκλονιστική στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η εμφάνιση των «πράσινων«, κατέβαλαν την αντίσταση της περυσινής κατόχου του τροπαίου, που όμως επέστρεψε για τα καλά στο τέλος στο ματς, κάνοντάς το πραγματικό θρίλερ με επική εμφάνιση και ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Στο τέλος, «μίλησε» η ψυχραιμία των Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι ήταν εύστοχοι στις τρείς από τις τέσσερις βολές που εκτέλεσαν και έδωσαν ουσιαστικά το τρόπαιο στο τριφύλλι. Μπήκε και βγήκε στο πράσινο καλάθι η μπάλα σε τρίποντο του Σισκάουσκας σε «νεκρό» χρόνο. Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό, όλοι οι παίκτες του, ο προπονητής και ο κόσμος του, που συμπαραστάθηκε άψογα καθ’ όλη τη διάρκεια του τελικού στην ομάδα....